GOMBÓC
KONYHAI FORTÉLYOK
— Tűpróba: Tűpróbával ellenÅ‘rizzük, átfÅ‘tt-e a belsejük: ha a gombócba (pl. túrógombóc) szúrt és kihúzott hústű tiszta, biztosan megfÅ‘tt, ha ragacsos, további 3-5 percig még fÅ‘nie kell.
— Ha gombócmasszát akarunk sűríteni, zsemlemorzsa helyett a búzadara vagy a burgonyapehely is jó. Azonban apránként adjuk hozzá, nehogy túlsűrítsük.
— A túrógombóc összekevert masszájához csipetnyi szódabikarbónát is tehetünk, ez azt fogja eredményezni, hogy a megfelelÅ‘ pihentetés után gyönyörűszép nagy remegÅ‘s túrógombócokat fogunk kapni (kb. fél vagy egy órai pihentetés elegendÅ‘ neki, de úgy is lehet, hogy este bekeverjük, és reggel fÅ‘zzük meg.) - A túrógombócot ízlés szerint ehetjük ketchuppal is, vagy borjúpörkölt mellé köretként is tálalhatjuk, stb.
GOMBÓCKÉSZÍTÉS
Nagyon fontos, hogy a megfelelÅ‘ liszt- és burgonyafajtát használjuk. A liszt lehetÅ‘leg lassan, de intenzíven szívja be a nedvességet, mert így szilárdabb lesz a tészta. A burgonyák közül a magas keményítÅ‘tartalmú (lisztesre fÅ‘vÅ‘) fajtákat válasszuk. A kemény, salátának való burgonya tésztája morzsás, formálhatatlan lesz. A tésztát keverhetjük a konyhai robotgép dagasztófejével, de fÅ‘zÅ‘kanállal is, a tapasztalt szakácsok azonban leginkább a kezükben bíznak. Ha túl puha a tészta, gyúrjunk hozzá kevés lisztet. Ha túl sok lisztet használunk, a gombócok szép gömbölyűek, de kemények lesznek. A túl keményre sikerült tésztát kevés vízzel vagy tejjel lágyíthatjuk. A száraz tésztákat (fÅ‘tt gombócok) lisztezett kézzel formáljuk, majd forgassuk a gombócokat is lisztbe. A nedves tésztákkal (zsemle-, hús-, velÅ‘gombóc) nedves vagy vizes kézzel dolgozzunk. GombócfÅ‘zés: A fÅ‘zési idÅ‘ nagyon fontos, a receptekben megjelölt idÅ‘tartamot be kell tartani. A gombócok fÅ‘zés közben kicsit megduzzadnak, ezért nagy, sós vízzel bÅ‘ven megtöltött fazekat használjunk, hogy ne ragadjanak össze. Egyenként tegyük Å‘ket a vízbe, ha mind belekerült, fedjük le a fazekat, és forraljuk fel ismét a vizet. Ezután csökkentsük a hÅ‘mérsékletet, és fedÅ‘ nélkül, alacsony hÅ‘mérsékleten fÅ‘zzük. Ha a víz továbbra is lobogva forr, a gombócok szétesnek. Végül szűrÅ‘kanállal vegyük ki, és csepegtessük le Å‘ket. Gombócpróba: MielÅ‘tt az összes gombócot kifÅ‘znénk, egyet fÅ‘zzünk ki, így megállapíthatjuk, hogy megfelelÅ‘-e a tészta állaga. Tálalás elÅ‘tt vegyünk ki egy gombócot a vízbÅ‘l, vágjuk ketté: ha belül száraz és laza, megfÅ‘tt, kiszedhetjük a többit is.
PRÓBAGOMBÓC
A gombóc megfelelÅ‘ állagának eltalálásában mindig van egy kis bizonytalanság, ugyanis egyfelÅ‘l nem azonos a liszt minÅ‘sége/összetétele, másfelÅ‘l változó a
tojások nagysága és a többi hozzávaló víztartalma. Ezért, ha a kész massza nagyon ragad a kezünkre, még egy kevés zsemlemorzsát vagy lisztet adunk hozzá, ha pedig túl száraznak, tömörnek érezzük, egy kevés tejjel vagy vízzel lazítjuk. Ezután lassú forrásban lévÅ‘ vízbe dobunk egy gombócot: ha rögtön foszlani kezd vagy szétesik, további 2-3 evÅ‘kanál zsemlemorzsát vagy lisztet keverünk a tésztához, egyébként a recept leírását követjük, azaz vizes vagy lisztes tenyérrel gombócokat gömbölyítünk a masszából, és kifÅ‘zzük Å‘ket. MielÅ‘tt kivennénk a vízbÅ‘l, egy gombócot kettévágunk, és meggyÅ‘zÅ‘dünk arról, átfÅ‘tt-e.