PIROS LETT A PARADICSOM (paradicsomos ételek)
A paradicsom az Újvilágból származik. A spanyolok hozták be Európába. ElÅ‘ször csak dísznövényként termesztették, amíg kb. 90 évvel ezelÅ‘tt rájöttek, hogy kellemes az íze is.
A paradicsomot leghelyesebb szobahÅ‘mérsékleten tárolni, mert ekkor tartja meg legjobban az ízét. A paradicsomot mindig vegyük ki a zacskóból, mivel nyomásra igen érzékeny. A paradicsom fÅ‘zhetÅ‘, párolható, pépesíthetÅ‘, süthetÅ‘, tölthetÅ‘, de mindenekelÅ‘tt nyersen is fogyasztható.
A paradicsom egyik leggazdagabb karotintartalmú élelmiszerünk, emellett bÅ‘séges vitaminforrás, különösen nyersen fogyasztva. Konzerviparunk tartósított formában konzervben, ivóléként vagy sűrítve hozza forgalomba; a tartósítás során vitamintartalmából aránylag keveset veszít. A paradicsomot elÅ‘készítése során elÅ‘ször jól megmossuk folyó vízben, majd a hibás vagy éretlen részeket hegyes késsel kivágjuk. Egy mozdulattal ki tudjuk húzni a csumáját is. Finomabb ételekhez meghámozzuk a paradicsomot: szűrÅ‘kanálba téve egy pillanatra forró vízbe mártjuk, így a héja könnyen lehúzható. Ha mártást, levest készítünk belÅ‘le vagy fÅ‘zeléket ízesítünk vele (pl. paradicsomos
káposzta, paradicsomos burgonya), mindig fÅ‘tt, áttört állapotban adjuk az ételhez.
A paradicsomhoz illÅ‘ fűszernövények: kakukkfű, bazsalikom, metélÅ‘hagyma, petrezselyemzöld, zsálya, kapor, tárkony, oregano, vöröshagyma, fokhagyma.