KONYHAI FORTÉLYOK, HÁZTARTÁSI ÖTLETEK
- A borjúhúst omlósabbá és ízletesebbé tehetjük, ha a szeleteket egy napig, de legalább 2-3 óra hosszat fokhagymás tejben áztatjuk.
- A húsok töltelékéhez szánt vöröshagymát tanácsos elÅ‘bb kevés olajon megfuttatni, s csak azután keverni a töltelékbe, így jobb az íze, mint nyersen.
Mi az egyben sült húsok elkészítésének titka?
Nem mindegy, hogy a hús milyen nyersanyagok közegében készül el, változik át ropogósan piros, belül omlós, ízes falattá. Az úgynevezett zöldségágy elkészítése és az ezen történÅ‘ sütés két dologra ad garanciát: az ízes, kitűnÅ‘ minÅ‘ségű húsra és a nem nélkülözhetÅ‘ illóanyagokkal, aromával teli pecsenyeszaftra.
A sárgarépát, petrezselyemgyökeret vagy szálanként pároljuk és úgy tálaljuk a hús mellé vagy pedig karikákra szeljük, a vöröshagymát nagyságától függÅ‘en ketté-négyfelé vágjuk, esetleg egy-két fokhagymagerezdet is hozzáteszünk. Az utóbbi esetben mindezeket a tepsi aljára szórjuk, és a már elÅ‘zÅ‘leg megsózott, fűszerezett húst a tetejére ültetjük. Ízlésünknek megfelelÅ‘en kevés olajat vagy zsírt hevítünk, és ezzel a húst leöntjük. A forró zsiradék használatának az a magyarázata, hogy a hús felületével történÅ‘ érintkezéskor a hÅ‘ hatására a húsrostok összehúzódnak, és a sütéskor a húsban lévÅ‘ ízanyagok nem oldódnak ki. Ezután a húst középmeleg sütÅ‘be toljuk. Kevés vizet csak akkor öntünk alá, amikor a hús teljes felülete már nyers színét elveszítette.
Igen lényeges, hogy sütés közben minél gyakrabban saját zsírjával locsolgassuk és az egyenletes sütés érdekében forgassuk a húst. Amikor a hús elkészült, a tepsibÅ‘l kiemeljük, kevés ideig pihentetjük, így könnyebben és szebben szeletelhetÅ‘. A sütÅ‘ tepsiben maradt illatozó, zöldséges zsiradékjából készítjük el a pecsenyeszaftot a következÅ‘ módon. A forrásban lévÅ‘ zöldséges léhez hozzákeverünk egy kevés paradicsompürét. Ez nem lehet több egy kávéskanálnyi mennyiségnél! Gyakori keveréssel kissé megpirítjuk, ekkor megszórjuk 2-3 dkg liszttel, és elkeverve még 1-2 percig tovább pirítjuk. Felöntjük 3 dl vízzel, és jól kiforraljuk, majd finom szűrÅ‘n keresztül átszűrjük.
Tálaláskor ezt a jóízű pecsenyelevet, amely a hús ízén kívül a zöldségek ízeivel is gazdagabb, külön mártásos csészében a hús mellé kínáljuk. Szárnyas és borjúsültek esetén a pecsenyelevet kevés vaj hozzáadásával dúsíthatjuk.