OMLETT, TOJÁSLEPÉNY, RÁNTOTTA
A tojásételek általában gyorsan készülnek és magas tápértékűek. Főleg vacsorára, reggelire, alkalmi ételeknek, előételnek vagy főzelékfeltétnek tálaljuk, de nagy szerepük van a hidegkonyhán is. Fontos egészségügyi követelmény, hogy a tojásokat főzés vagy feltörés előtt mossuk meg.
KONYHAI FORTÉLYOK, HÁZTARTÁSI ÖTLETEK
— A serpenyőt alaposan vajazzuk ki, így nem ég le a
tojás. Mindig közepes lángon süssük, a keveréket jól eloszlatva.
— Az omlett (másik népszerű nevén tojáslepény) elkészítését illetően semmiféle egységes megoldást nem sikerült találnunk. Van, ahol azt tartják legfőbb titkának, hogy nem szabad habverővel felverni, szigorúan csak a fakanalas kikeveréssel lesz selymes és finom, másutt a tojássárgájának alapos, habverős "kezelése" után a kemény habbá vert tojásfehérjéket beleforgatva sütik a legkiválóbb omlettet...
— Egészben, előmelegített tányérra csúsztatva tálaljuk az omlettet. Szórhatunk a tetejére reszelt sajtot. Az omlett tölteléke lehet bazsalikommal fűszerezett, párolt póréhagyma, csíkokra vágott csirkehús borsozva és gombával párolva, vagy felkarikázott kolbász, stb.
— Az omlett jobb ízű, ha egy kevés főtt, reszelt krumplit adunk hozzá.
— Különleges ízű rántottát készíthetünk, ha a felvert tojásba egy-két kávéskanál finomra vágott petrezselyemlevelet is teszünk. Süthetjük reszelt vagy apró kockákra vágott sajt hozzáadásával is.
— A tojásrántotta finomabb, ha szétválasztva, először a fehérjét kemény habbá verjük és utána adjuk hozzá a sárgáját, meg a fűszereket.
— A tojásrántotta nem ragad bele az edénybe, ha olvasztott vajjal kikenjük a serpenyőt, mielőtt beleütnénk a tojásokat.
— Sokkal dúsabb lesz a rántotta, ha tojásonként egy evőkanál tejet teszünk bele.
— Omlettet zsír nélkül is süthetünk! Két-három evőkanál tejet forraljunk fel egy serpenyőben, majd a jól felvert, sózott tojásokat öntsük bele, és keverés nélkül süssük meg.