UBORKÁS ÉTELEK Az uborka eredetileg a Himalája déli vonulatának nedves meleg területérÅ‘l származik. Ezért érzi magát a növény olyan jól a melegházakban. Az uborkánál nemcsak az ízt értékeljük, hanem egészségügyi értékét is. Az uborka ideális zöldség mindazoknak, akik ügyelnek a vonalaikra, mivel 100 gramm termény csak 10 kalóriát tartalmaz. Nem csoda, hiszen 95 %-ban vízbÅ‘l áll.
Uborkát csaknem egész évben lehet vásárolni. FÅ‘leg nyersen fogyasztjuk, de lehet párolni, dinsztelni vagy grillsütÅ‘ben is sütni. A héját is nyugodtan el lehet fogyasztani. A friss uborka 13-15 °C-on és magas páratartalom mellett a hűtÅ‘szekrény zöldségesrekeszében több napig eltartható, ha ügyelünk arra, hogy ne tároljuk együtt paradicsommal, almával, banánnal és citrusfélékkel. Ezek ugyanis etiléngázt bocsátanak ki, ami gyorsítja a termékek öregedési folyamatait. A fűszerek közül az uborkához kapor, petrezselyemzöld, borágó, metélÅ‘hagyma, tárkony, bors, mustár, ecet, fokhagyma, citrom és mogyoróhagyma illik. Az uborkát csak közvetlenül fogyasztás elÅ‘tt sózzuk, a zöldség húsából egyébként sok fontos káliumsó távozik a kifolyó lével.
KONYHAI FORTÉLYOK, HÁZTARTÁSI ÖTLETEK — Régen az uborkát bekenték tojásfehérjével, és selyempapírba bugyolálták, így friss maradt sokáig.
— A kígyóuborka akkor marad friss, ha folpack fóliába csomagoljuk. A fürtösuborka (salátauborka) sokkal "strapabíróbb", egy hétig akkor is bírja, ha nem tesszük hűtÅ‘be.
— Az ecetes uborka megmaradt levét ne öntsük ki, hanem leszűrve öntsük üvegbe. Saláták savanyítására kitűnÅ‘en felhasználható.
— A kovászos uborka leve szódavízzel keverve kitűnÅ‘ üdítÅ‘ital
— Kovászos uborka mézzel és tejföllel: Hosszában felvágjuk a kovászos uborkát, meglocsoljuk kevés mézzel, a tetejére csöpögtetünk egy kis tejfölt és késsel, villával szépen megesszük.
|
|