KONYHAI FORTÉLYOK, HÁZTARTÁSI ÖTLETEK, JÓ TUDNI ... — Felhasználás elÅ‘tt a bimbós virágfejeket áztassuk sós vízbe, majd a szárukat az alsó levelekkel együtt vágjuk le. A külsÅ‘ levelek kemény, hegyes rügyképzÅ‘dményeit éles ollóval csípjük le. A vágási felületet citromlével dörzsöljük be, hogy ne barnuljanak meg, majd sóval, citrommal ízesített vízben fÅ‘zzük meg. Az articsóla mérettÅ‘l függÅ‘en 25-35 perc alatt puhul meg. A szűrÅ‘kanállal kiszedett articsókákat lefelé forgassuk, hogy a víz kicsöpögjön belÅ‘lük. Utána a belsÅ‘ leveleket és a növény porzóját kanállal kiemelhetjük, és a helyét tetszÅ‘leges töltelékkel megtölthetjük, vagy az egészet feldarabolhatjuk. Fogyasztása különösen ajánlott gyomorbántalmakban szenvedÅ‘knek, de az epe és a máj működésére is jó hatással van. Az articsóka fÅ‘zÅ‘levét gyomorkeserűként is fogyasztják.
— Aki teheti, vegye az úgynevezett jégsalátát, ami akár tíz napig is tárolható. Annyi levelet kell csak levágni róla, amennyi éppen szükséges. A megmaradt salátát csomagoljuk alufóliába, hogy se fény, se levegÅ‘ ne érje. * A hagyományos, vékony levelű fejes saláta is tovább eláll, ha alufóliába csomagoljuk, és a zöldségesrekeszben tartjuk. A nagyon hideg éppúgy árt neki, mint a meleg. A legtökéletesebb - viszont kissé drágább - csomagolás, ha a salátát elÅ‘ször folpack fóliába csomagoljuk, utána tekerjük alufóliába, így a szigetelés tökéletes.
— Ha a leveles saláta vizes, lepereg róla az ízes öntet. A megmosott leveleket vagy egyenként törölgessük meg papírtörlÅ‘vel, vagy vásároljunk salátacentrifugát, az minden vizet kipörget a salátából.
— Hogyan marad friss a hónapos retek? Csak olyan retket vásároljanak, amelyik még nem nyílt szét, a piros gumó kemény, a levelei üde zöld színűek. Otthon csavarják le a leveleket, a retekrÅ‘l vágják le a szárrészt, jól mossák meg, és vizesen tegyék nejlonzacskóba. A zacskót helyezzék a hűtÅ‘szekrény zöldségesrekeszébe. Egy hétig garantáltan friss marad. Ha kivesznek belÅ‘le, ne felejtsék el gondosan visszacsomagolni.
— Hosszú ideig friss marad a retek, ha nem vágjuk le a leveleit, hanem az egész csokrot nejlonzacskóba csomagolva, hűtÅ‘szekrénybe tesszük. Ha azonban látjuk, hogy a fejecskék már kezdik elveszteni feszességüket, zöldjükkel lefelé egy korsó vízbe állítva még megmenthetÅ‘k. A vízzel "feltankolt" retkek ismét ropogósak lesznek.
— A piros retket (a hegyes felén) több helyen vagdossuk be, majd tegyük jeges vízbe. Egy idÅ‘ után a retekvirágok gyönyörűen "kinyílnak".
— A hónapos retek jobban fejlÅ‘dik és védettebb lesz a kártevÅ‘ktÅ‘l, ha az ültetés elÅ‘tt egy kicsit megsózzuk a földet.
— Fekete retek-szirup köhögés ellen: egy öklömnyi nagyságú, külsÅ‘leg ép fekete retket alaposan mossunk meg. Vágjuk le a tetejét, és vájjuk ki a belsejét karalábévájóval úgy, hogy kb. 1 centis héja maradjon. Töltsünk bele hársfamézet, a levágott retekszeletet illesszük vissza a tetejére, mint egy sapkát. Másnap az ily módon keletkezÅ‘ gyógyoldatot szedjük kanalanként néhány napon át. Jó hurutoldó.
— Recept az epehólyag erÅ‘sítésére: 6-7 szem retket vágjunk karikákra, adjunk hozzá 5 evÅ‘kanál mézet. Hagyjuk 2 órát állni. A levét kanalazgatva fogyasszuk el, de ne egyszerre! Osszuk be egész napra.
— Retek, az epe doktora: Régóta köztudott dolog, hogy a retek igen hatékonyan vethetÅ‘ be különbözÅ‘ emésztési problémák ellen. Aktivizálja a máj és az epe működését. A retek a benne lévÅ‘ ásványi anyagoknak és vitaminoknak, de mindenekelÅ‘tt az illóolajnak köszönhetÅ‘en nem csak antibiotikus hatást fejt ki a vírusokkal és gombákkal szemben, de az epevezeték megbetegedésénél is kiválóan alkalmazható, sÅ‘t, még az epekÅ‘képzÅ‘dést is meg tudja akadályozni. Ha valaki epetájékon nyomást vagy enyhe fájdalmat érezne, próbálja ki a reteklékúrát. A két héten át naponta egy pohár frissen sajtolt fekete retek leve nagy valószínűséggel elmulasztja a panaszokat.
— Hogyan tároljuk a spárgát? - Néhány napig frissen tarthatjuk a spárgát, ha nedves ruhába csavarva tesszük a hűtÅ‘szekrénybe. (Ha szükséges, a ruhát többször is benedvesíthetjük.) Más módszer: Legjobb, ha frissen feldolgozzuk, ha mégsem, nedves konyharuhába, majd nejlonzacskóba csomagoljuk, hogy ki ne száradjon, és a hűtÅ‘szekrény alsó, zöldség tárolására alkalmas fiókjába tesszük. 4-5 napig minÅ‘ségkárosodás nélkül eltartható.
— Milyen a friss spárga? - Ha a spárga tapintásra kemény, ha kettétörjük és roppan, ha a vágásfelülete nedvesen csillog, akkor biztosan friss. Ha a spárgatalp nagyon száraz, fás, akkor régen szedték. Ha gumiszerűen hajlik, ha láthatóan ráncos, csak akkor vegyük meg, ha spárgakrémlevest akarunk belÅ‘le készíteni. (A nem friss spárga általában olcsóbb)
— A zöldségfélék közül a paraj az egyetlen, amelyik párolva keserűvé válik. Ezért amikor fÅ‘zzük, tegyünk rá annyi vizet, hogy ellepje, fÅ‘zés után szűrjük le, fÅ‘zÅ‘vizét öntsük ki. Ha azt akarjuk, hogy szép zöld színű maradjon a spenót, a fÅ‘zÅ‘vizébe tegyünk egy csipet szódabikarbónát.
— Ötlet: A spenót fokhagyma nélkül, sok reszelt sajttal is készülhet.
— Fogyókúrázóknak: Spenót a szokásosnál több fokhagymával, és tetejére párolt gomba.
— Rántás helyett pürévé mixelt zöldséggel, burgonyával vagy burgonyapehellyel sűríthetjük a zöldséglevest, a fÅ‘zeléket vagy a mártást.
— A gazpachót csak friss, nyers zöldségbÅ‘l készítsük. A mélyhűtött alapanyagtól ízetlen lesz a leves. Csak nagyon hidegen élvezetes. Tálalhatjuk 1-2 jégkockával is.
— A zellergumóból készíthetünk zellerpürét, zellerszalmát, zellerchipset, ropogósra pirított zellerleveleket.
— Az angol zeller (más néven halványító zeller vagy szárzeller) sokkal gyengébb ízű, mint a zellergumó. Ha nem lenne ilyen a háztartásban, akkor 5-6 dekányi zellergumót használjunk helyette.
|
|