JOGHURT, KEFÍR
KONYHAI FORTÉLYOK, HÁZTARTÁSI ÖTLETEK, JÓ TUDNI...
— Nem kozmál oda a tej, ha a lábast forralás előtt vízzel kiöblítjük, vagy ha az edény alját vékonyan kivajazzuk.
— Gyümölcsjoghurt: Vásároljunk nagyobb kiszerelésű natúr joghurtot, és adagonként keverjünk bele lekvárt. Máris kész a bolti árhoz képest meglepően olcsó gyümölcsjoghurt.
— Ötlet: 30-40 dkg epret lecukrozunk, picit áttörjük és joghurttal vagy tejföllel leöntjük. Félretesszük kb. 30 percre érlelődni, és egy finom epres joghurtot kapunk.
— Aludttej: a pár napos tej savanykás ízűvé válva megdermed. Kitűnő hűsítő. (Sajnos a nagyüzemi, tartósított tejből soha nem lesz aludttej, csak keserű, kellemetlen szagú massza.)
— Tejföl: aludttej készítésekor keletkezik a tej felszínén.
— Joghurt: az ókori perzsák is ismerték. Elkészítése: 1 liter tejet addig forralunk, míg a térfogata a felére csökken, majd miután lehűlt, hozzákeverünk 1 evőkanál aludttejet. Másnapra kész a finom joghurt.
— Kefir: a felforralt és lehűtött tejhez úgynevezett kefirgombát kevernek.
— Író és savó: a vaj- és a túrókészítés melléktermékei. Savanykás italok, kifejezetten jó hatással vannak a szervezetre.
— Túró: lefölözött aludttejből készül. Régen az aludttejet vászonzacskóban szegre akasztották, és megvárták, amíg lecsöpög belőle a savó. Ami a zsákban maradt, az a túró.
— Tejszín: a tej legzsírosabb része. Nyers tejből nyerik.
— Vaj: nem más, mint a tejszínből kiköpült zsír.
— Sajt: túróból készítik oltóanyag hozzáadásával. Sót, ízesítőszereket adnak hozzá, és érlelik.